Concurs pentru tinerii muzicieni

April 5, 2008 scris de  
In categoria Evenimente

george-enescu.jpg

Concursul de muzică clasică „Se caută Enescu” s-a relansat sub un nume nou: „Premiile Orange pentru tinerii muzicieni”.

Ediţia de anul acesta prezintă categorii noi de concurs: instrumentele cu corzi, pian şi canto. La categoriile instrumente cu corzi şi pian pot participa muzicienii cu vârste cuprinse între 14 şi 19 ani şi care nu sunt studenţi la data înscrierii. Concurenţii de la categoria canto trebuie să aibă între 16 şi 21 de ani.

Structura concursului.

Etapa întâi cuprinde înscrierea şi preselecţia. În etapa a doua au loc audiţia concurenţilor calificaţi în prima etapă şi o selecţie intermediară. Selecţia finală va avea loc în luna octombrie şi va fi încununată de un concert de gală în cadrul căruia vor cânta şi vor fi premiaţi finaliştii.

Premii

Premiul I – 5 000 de euro

Premiul II – 2 500 de euro

Premiul III – 1 500 de euro.

Premiile se acordă pentru fiecare categorie de concurs.

 

Informaţii despre eveniment pot fi găsite în materialele distribuite în liceele de profil, în cadrul ministerelor şi inspectoratelor şcolare, precum şi pe site-ul www.auditie.ro.

Comments