Zilele filmului hispanic

October 9, 2009 scris de  
In categoria Evenimente

În perioada 9-15 octombrie 2009, la Cinematograful Studio (Bd. Magheru, 29, București), va avea loc Festivalul de Film Hispanic, organizat de Institutul Cervantes din București, în colaborare cu Uniunea Cineaștilor din România.

Pe durata festivalului, se vor prezenta patru lungmetraje ce au fost prezentate și la Festivalului International de Film de la San Sebastián și alte opt lungmetraje de ficțiune spaniole din producția cinematografică recentă. Filmele vor rula în limba spaniolă, având subtitrare în limba română.

Întregul eveniment beneficează de sprijinul Cine en Constructión, al Filmotecii Ministerului de Externe și Cooperare Internațională al Spaniei și al Ambasadei Spaniei la București.

Pentru cei interesați, trebuie specificat faptul că majoritatea filmelor sunt abordate diferit față de cele obișnuite, tratând subiecte mult mai fragile și mai complexe.

Apăsaţi aici pentru programul complet al filmelor şi al orelor de difuzare.

Comments