VIS cu Dan Puric

January 23, 2010 scris de  
In categoria Evenimente

Joi, 4 Februarie 2010 de la orele 19:30, nu rataţi o nouă reprezentaţie a one man show-ului “VIS” cu Dan Puric.

vis-dan-puric“În acest spectacol fără fir roşu conducător sunt visele mele adunate de-a lungul timpului. Cu unele am călătorit în lume iar cu altele, pur şi simplu, m-am rugat. Vi le ofer pe toate dumneavoastră publicului spectator” -Dan Puric.
În viziunea lui Dan Puric, gestul devine cuvântător, mai mult decât un simplu accent indicator şi întăritor al sensului salvat, al realităţii “spiritualizate” în intelect. Limbajul gestic descoperă mai nemijlocit decât cel discursiv taina “Cuvântului făcut trup”.

Gestul este un altfel de cuvânt care manifestă epifania persoanei, intenţia neacoperită, nesustrasa spontaneităţii, nesupusa reducţiei, nesistematizată, netranspusă în registrul “dialectic” al gândirii discursive. Curgerea logică desluşitoare a limbajului discursiv pierde, prin precizare, extraordinara diseminare, înmugurire a sensurilor din limbajul gestic. Spectacolul se bazează pe sinteza unor diferite mijloace de expresie scenică, dans clasic si modern, step, pantomimă, teatru gestual, inserţii de lumină şi sunete alternând cu tăceri pline de tensiune emoţională care dau dimensiune personalităţii artistice a lui Dan Puric.

Construcţia spectacolului cunoaşte un “crescendo” comic, liric şi dramatic, de la umorul subtil şi generos al unor poveşti şi gaguri, la “peripeţii” inspirate din lumea western-ului şi a thriller-ului. Acestea culminează cu tensiunea incendiară a unui moment nu numai coregrafic, având ca fundal sonor piesa “Adagio”, de Albinoni, cu valoare metafizică şi transcedentală, conceput ca o “iconografie” a stărilor şi frământărilor ce definesc condiţia artistului, în special, şi condiţia umană, în general.
Interpretul este, pe rând, cowboy, pianist, mafiot, veteran, victimă a comunismului şi puşcăriaş, Don Juan sufocat de adoratoarele-mămici etc. Actorul nu întrupează doar personajul central al poveştilor sale, ci sugerează permanent şi „reacţiile partenerilor”, fie ei poliţişti, gangsteri, dirijori de orchestră, o spectatoare îndrăgostita de „solist”, ba chiar şi un neastâmpărat cal de rodeo.

Unul dintre momentele cele mai spumoase este acela când actorul ne prezintă o poveste de dragoste, cu iluziile, căutările, îndoielile şi abisul despărţirilor, totul fiind înfăţişat doar cu aportul mâinilor, mereu fremătătoare, mereu expresive şi mărturisitoare.

Biletele au preţuri cuprinse între 20 şi 40 lei şi s-au pus în vânzare la casa de bilete a sălii Rapsodia. Program zilnic între orele 11-18.Relaţii şi rezervări la telefon 021/315.89.80 sau 0734.540.593
http://www.passe-partoutdp.ro/

Comments