Tectonica sentimentelor – Premiera pe tara

November 17, 2009 scris de  
In categoria Evenimente

Miercuri, 18 noiembrie şi joi, 19 noiembrie, la Sala Atelier, Teatrul Naţional Bucureşti aduce în faţa publicului, în premieră pe ţară, piesa Tectonica sentimentelor de Eric-Emmanuel Schmitt, într-o montare modernă şi sensibilă, semnată de Nicolae Scarlat. O poveste despre dragostea care produce maree, eroziuni, seisme.

Tectonica sentimentelor ne dezvăluie un joc al orgoliilor în care un bărbat devine miza pentru care patru femei au hotărât să lupte: speranţa, dragostea pură, şansa pe care niciodată nu au avut-o, dovada că îşi pot depăşi condiţia. Povestea pătrunde în viaţa intimă a Parisului zilelor noastre, cel sofisticat, al băuturilor fine şi al hainelor scumpe, dar şi cel al străzii, al luptei dure pentru supravieţuire. Celebrul dramaturg şi scriitor francez imaginează două personaje provenind chiar din România, ţara atâtor prejudecăţi, unde speranţa e întotdeauna în alta parte.

Într-un decor redus la esenţial, Tectonica sentimentelor ne arată că între alb şi negru e loc şi pentru roşu şi că a iubi nu este deloc uşor. Avem atat de multe de invatat despre iubire…

Comments