Red Bull Paper Wings în Politehnică

March 26, 2009 scris de  
In categoria Evenimente

O întrecere care vrea să testeze creativitatea studenţilor şi ingeniozitatea lor este concursul avioanelor de hârtie. Red Bull Paper Wings pe numele lui este o competiţie organizată în centre universitare din 86 de ţări.

În ţara noastră concursul a ajuns aproape de final, după etapele de la Iaşi, Craiova, Timişoara şi Cluj.

Vineri va avea loc competiţia rezervată studenţilor din Bucureşti, la Politehnică, Holul Corpului AN din Rectorat, de la ora 12:30. Întrecerea va avea trei discipline de concurs: “distanţă de zbor”, “durată de zbor” şi “zbor acrobatic.”

După stabilirea echipei câştigatoare, va începe Finala Naţională a concursului unde se vor alătura şi învingătorii din celelalte centre din ţară. Dintre cele cinci tabere combatante se va alege învingătoarea, cea care va reprezenta România la Marea Finală din Austria, la Hangar-7. Competiţia va fi organizată în luna mai, iar la startul ei se vor prezenta învingătorii din toate cele 86 de ţări participante.

Comments