Piesa de teatru Visul la Studio UNESCO

May 14, 2009 scris de  
In categoria Evenimente

Poti dormi linistit cand Oberon vegheaza pentru tine…sau nu? Unde se termina realitatea si unde incepe visul?

visul2Piesa de teatru Visul (dupa Visul unei nopti de vara, de W. Shakespeare) isi propune sa caute raspunsul la aceste intrebari duminica, 17 mai, ora 21, la Studio UNESCO (bd. Magheru, nr. 27, etajul II, vis-a-vis de KFC Romana).

Spectacolul Visul a fost considerat revelatia festivalului international de teatru organizat de UNESCO la Barcelona in 2008, pentru că a impresionat prin calitatea actoriei şi prin combinarea acesteia cu umor, muzică, dans, păpuşi (Oberon este o păpuşă mânuită de Silvian Vâlcu) şi jocuri de lumini spectaculoase.

Dupa cum marturiseste regizorul Marius Galea, initial proiectul urma sa se intituleze “Fragmente din Visul unei nopti de vara sau fuga de realism”.

De ce fuga de realism?
“Poate pentru ca noi disecam timp de 3 ani acest stil de teatru. Incercam din toate puterile sa descoperim mecanismele gandirii care declanseaza diferitele reactii umane, incercam sa ne asumam un alt mod de a gandi, de a actiona si de a reactiona. In proiectul de fata vom incerca sa ” fugim ” de acesti 3 ani. Va asigur ca nu vom reusi ci din contra. Totusi vom apela la ajutorul mai multor stiluri de teatru: teatru dans, teatru de papusi, de umbre”

De ce ” Visul unei nopti de vara”?
“In primul rand, autorul nu mai are nevoie de prezentare, situatia propusa este ideala, locul de defasurare (padurea) este ofertant, rolurile se potrivesc cu necesitatile noastre si nu in ultimul rand pentru ca propunerea a venit de la Alex (unul dintre interpreti); iar unul dintre principiile cu care i-am obisnuit pe studenti este acela de a avea initiativa, de a gandi liber. De aceea multe dintre ideile, solutiile, gagurile (la care sper ca veti rade) pe care le veti vedea, apartin interpretilor, eu avand placutul rol de a le selecta, imbunatati sau strica”

Regia: Marius Galea
visul1
Distributia:
Silvian Valcu
Alexandru Zob
Alexandra Fasola
Alice Salceanu

Coregrafia: Andreea Novac
Scenografie si costume: Gabi Badina / Vladimir Turturica
Ilustratia muzicala: Marius Galea

Pretul
biletelor este de 25 RON. Se pot face rezervari la numerele de telefon 0724/295.668, 0745/173.298, pe bilete.ro sau la casieria TNB.

Comments