Peste 100 de filme la festivalul NexT 2008

April 3, 2008 scris de  
In categoria Evenimente

film.jpg

Cea de-a doua ediţie a Festivalului Internaţional de Scurt şi Mediu Metraj “NexT” va avea loc în perioada 7-13 aprilie, la Cinemateca Eforie, Orange Concept Store şi, în final, la Muzeul Ţăranului Român. Intrarea este liberă.

Deschiderea oficială va fi luni seară, la ora 18:30, la Cinemateca Eforie, gazda tuturor proiecţiilor din festival. Gala de deschidere va fi urmată de filmele secţiunii „Şi ei au fost NexT Generation”.

 

Pe lângă cele peste o sută de filme pe care le oferă anul acesta publicului, NexT îşi invită spectatorii şi la o serie de seminarii: miercuri, joi şi vineri (9, 10, 11 aprilie), de la ora 11:00, la Orange Concept Store (Calea Victoriei nr. 41), cei interesaţi sunt aşteptaţi să descopere care sunt etapele de realizare ale unui film de scurt sau mediu metraj, trecând prin concepţia regizorală, naşterea sunetelor şi ajungând la faza de distribuţie.

Seminarul de regie va fi susţinut anul acesta de Cristian Mungiu; seminarul de sound design va fi compus din două sesiuni distincte, susţinute de regizorul canadian Jamie Travis (Cât de importantă este coloana sonoră pentru un regizor?), respectiv de sound designerul Cristinel Şirli şi compozitorul Vasile Şirli (Bucureşti – Paris – Bucureşti: o călătorie tur-retur în muzica de film şi coloana sonoră)

De asemenea, se va vorbi şi despre reprezentarea artiştilor de către un agent. David Flynn, agent artistic în cadrul “United Talents Agency”, va fi prezent miercuri, 9 aprilie, ora 13:00, în încercarea de a explica publicului prezent la Orange Concept Store „Ce poate să facă un agent pentru un artist?”.

Vineri, 11 aprilie, 3 seminarii diferite vor ţinti acelaşi domeniu – distribuţia de film, în special de scurtmetraj. Nume de referinţă din cinematografie vor dezbate teme precum „Importanţa festivalurilor pentru cariera viitoare a unui cineast”, „Cum şi unde să vinzi un scurtmetraj” şi „Cât de important este regizorul în decizia co-producătorilor de a se implica într-un proiect”.

Competiţia NexT cuprinde 30 de filme din 20 de ţări. În juriu se va afla şi Tudor Voican, scenarist al filmelor Mihai şi Cristina, Poveste la scara C, Marilena de la P7, California Dreamin’ (Nesfârşit), prieten şi colaborator al lui Cristian Nemescu.

Filmele realizate de Cristian Nemescu şi Andrei Toncu sunt adunate într-o secţiune specială, care le este dedicată, proiecţiile fiind programate marţi (8 aprilie) şi sâmbătă (12 aprilie).

Pe lângă scurt şi mediu metrajele incluse în această secţiune anul trecut, anul acesta programul a fost îmbogăţit cu noi titluri precum Remiza (regia Valeriu Stihi, sound design Andrei Toncu), Mecano (regia Cristian Nemescu, Daniel Şerbănică şi Florin Şerban), Cădere liberă (regia Dorin Stana, sound design Andrei Toncu) şi Munceşte acum (regia Ion Puican, sound design Andrei Toncu).

Proiecţiile din finalul festivalului se vor muta la Muzeul Ţăranului Român. Pe 13 aprilie spectatorii vor putea (re)vedea, în Şoseaua Kiseleff nr. 3, filmele câştigătoare şi filmele secţiunii Festival Friends.

Comments