Mâine se decid cei mai buni dansatori de break-dance din lume

November 4, 2008 scris de  
In categoria Evenimente

Cei mai buni B-boys din lumea intreaga se aduna la Paris pe 5 noiembrie 2008 pentru bine-cunoscuta competitie de breakdance “unu la unu”, Red Bull BC One.
red-bull-bc-one-1.jpgAcestia se vor intrece pentru ravnitul titlu de campion International B-Boy în faţa unui juriu format din nume legendare ale breakdance-ului.

Cei 16 dansatori, de 11 nationalitati diferite vor sa stabileasca noi recorduri si sa arate lumii intregi ce inseamna breakdance-ul adevarat.

Confruntarea va fi de “unu la unu”, in trei runde si vor fi jurizati de cinci B-boys internationali de mare valoare. Cei care pierd ies din competitie – nici vorba de a doua sansa! La final va fi un singur castigator, campion la Red Bull BC One 2008.

E nevoie de un B-boy adevarat pentru a castiga Red Bull BC One. Campionul trebuie sa aiba toate aptitudinile. Nu este suficient sa danseze pe ritm, trebuie sa stie o varietate larga de pasi, power moves si tranzitii si sa aibe in acelasi timp charisma, prezenta de scena si aptitidini de lupta unu la unu. Trebuie sa-i raspunda adversarului sau si sa-i arate ca se afla acolo pentru a castiga.

B-Boying sau break-ul s-a dezvoltat pe strazile New York-ului la sfarsitul anilor 1970 si inceputul anilor 1980. In break, tinerii au gasit o modalitate de a se exprima intr-o maniera artistica fara a investi niciun ban. Foloseau infruntarile prin dans pentru a-si masura puterile unul impotriva celuilalt, intr-un mod cat se poate de pasnic, fara a-si folosi pumnii sau cutitele. Astazi, B-Boying a evoluat intr-o forma artistica, cu competitii importante in lumea intreaga.

Cei 16 dansatori care se vor confrunta pe 5 Noiembrie la Paris sunt:

red-bull-bc-one-2.jpgBAEK, Coreea de Sud
BENNY, Africa de Sud
CICO, Italia
JUST DO IT, Olanda
KID DAVID, USA
KOLOBOK, Ucraina
LIL CENG, Germania
LIL G, Venezuela
LIL KEV, Franta
MENNO, Olanda
MOUNIR, Franta
NASA, Australia
RONNIE, USA
TAISUKE, Japonia
WING, Corea
PELEZINHO, Brazilia

Juriul din acest an este format din:

EXTREMO, recunoscut B-Boy din Spania
B-BOY IVAN, legenda a USA-ului
LILOU, Campion Red Bull BC One in 2005
HONG 10, Campion Red Bull BC One in 2006
STORM, B-Boy din Germania

Comments