Incepe Festivalul National de Arte pentru liceeni Florian Pittis

May 3, 2010 scris de  
In categoria Evenimente

Autor: Carina Cosareanu

Festivalul National de Arte pentru liceeni “Florian Pittis” incepe astazi, de la ora 19:00, la Teatrul Lucia Sturdza Bulandra.

Trupe de elevi pasionati de muzica si teatru vor performa pe scena salii Izvor sub ochiul criric al juriului format din Anda Pittis – Presedintele de onoare, Mihai Constantin, Irina Petrescu, Ducu Bertzi, Virgil Iantu si Victor Ioan Nicolae – Presedintele juriului, director al Colegiului National “Gheorghe Lazar”.

In aceasta seara, acordurile muzicale incep la ora 19, iar marti liceenii isi vor pune masti vesele si triste, de la aceeasi ora.

Miercuri, gala si festivitatea de premiere se vor desfasura in ritmuri de folk autentic. Mircea Vintila, Zoia Alecu, Ducu Bertzi, Petre & Kindlein (castigatori ai festivalului OM BUN – 2009) vor sustine un recital in memoria lazaristului Florian Pittis.

Intrarea este libera.

Comments