Hai sa numaram biciclete!

October 8, 2008 scris de  
In categoria Evenimente

Acum cativa ani, cam pe vremea asta, eram in Belgia. La Bruxelles, mai exact. Si bruxelezii, oricat de ciudat vi s-ar parea (asta fiindca la noi nu prea e inradacinata o traditie in acest sens), biciclete.jpg au inlaturat pentru o zi, masinile din viata lor. In “Le jour sans voitures” (Ziua fara masini), doar mijloacele de transport in comun circulau pe anumite trasee, iar masinile aveau voie numai la periferie. Si era atat de bine sa te opresti la stop (fiindca semafoarele mergeau!) ca sa lasi biciclistii sau cei ce mergeau pe role sa treaca pe strada. Deci da, se poate…
Pe plaiurile mioritice, situatia e putin altfel. In Bucuresti, pistele pentru biciclisti sunt atat de alandala marcate, incat, daca ar fi sa respectam acel culoar si sa nu calcam pe el (cum e normal), nu am mai avea loc pe trotuare.
Nu stiu in alte orase care e situatia, dar stiu ca in Timisoara s-a dat verde la biciclete. Fiindca, inainte sa se marcheze piste pentru biciclete, e nevoie de biciclisti. De aceea, pe 25 octombrie, in Timisoara se vor numara… bicicletele. Du-te si tu, mai ales daca esti din orasul de pe Bega!

Mai multe, la: verde_pentru_ biciclete@ yahoogroups. com sau verde_pentru_ biciclete@ yahoo.com. Sa pedalati cu spor!

Comments