Festivalul National de teatru Catharsis

March 16, 2009 scris de  
In categoria Evenimente

Festivalul National de teatru pentru liceeni “Catharsis”
editia a IV-a, Bucuresti, 14-15 martie 2009

Institutii organizatoare:

1. Colegiul National “Gheorghe Sincai”, Bucuresti;

2. Universitatea Nationata de Arta Teatrala si Cinematogratica “I.L.Caragiale”, Bucuresti

mascaIn context literar, catharsis-ul este definit ca eliberare de pasiuni, purificare de emoţii în primul rând prin intermediul artei. In contextul ce vi-l prezint astazi, “Catharsis” inseamna multe ore de repetitii cu colegii de trupa, cu ei insisi, dar mai ales multa pasiune.
E dimineata cu frigul corespunzator. Cativa pasi pana la intrarea profesorilor, langa care un afis mare sta impunator. Am intrat. Am fost intampinata de covorul rosu asezat special pentru eveniment si de numerosii elevi organizatori iesiti parca dintr-o lume de basm: cateva fete transformate in printese, baietii – toti la costum, o Alba ca Zapada, lupul din Scufita Rosie si chiar 2 mimi foarte simpatici. Spectatorii isi ocupa nerabdatori locurile in sala de festivitati a Colegiului National Gheorghe Sincai. Acum poate incepe cea de-a IV-a editie a festivalului national de teatru pentru liceeni “Catharsis”. Dupa festivitatea de deschidere trupe din mai multe orase ale tarii au dat tot ce au avut mai bun in cadrul pieselor pregatite, dar si in improvizatiile date pe moment de juriul format din Magda Catone, Crina Muresan si Gabriel Pintilei.

1. “Piesa fara titlu” – compozitie proprie
“Trupa ROSETTISTILOR” – Liceul Teoretic C.A. Rosetti, Bucuresti

2. “Art.214”, de I.L.Caragiale
Trupa “LUDIC” – Colegiul Silvic Bucovina, Campulung Moldovenesc

3. “Colectia” – compozitie proprie
Trupa “THE KNOCKERS”, Colegiul National Petru Rares, Suceava

4. “LSD”, de David John Pope
Trupa “OKAUA”, Liceul Teoretic A.I.Cuza, Bucuresti

5. “Delir in doi”, de Eugen Ionescu
Trupa “AMPRENTE”, Colegiul de Stiinte Grigore Antipa, Brasov

6. “Leonida XXI”, de Horia Garbea
Trupa “ORPHEUS” – Colegiul National Mihai Viteazul, Bucuresti

7. “Scoala lui Gufi”, dupa Matei Visniec
Trupa “ATELIERUL DE TEATRU” – Colegiul National Mihai Eminescu, Botosani

8. “Kir Ianulea”, adaptare dupa I.L.Caragiale
Trupa “DOR FARA SATIU”, Liceul Teoretic Dimitrie Bolintineanu, Bucuresti

9. “Al XIII-lea clovn”, de Claudia Maior
Trupa “ECHINOCS”, Grupul Scolar de Industrie Usoara, Sighisoara

10. “Nunta”, de A.P.Cehov
Trupa “THE HOOLEELOGANS”, Colegiul National Constantin Diaconovici Loga, Timisoara

In cea de-a doua zi a festivalului, trupele inscrise in concurs au prezentat fiecare un fragment de piesa avand un scenariu impus, neavand efecte ale luminilor si nici prea mult decor.

Dupa o pauza de o ora, timp in care juriul a facut deliberarile necesare, Trupa de teatru CATHARSIS a Colegiului National Gheorghe Sincai din Bucuresti a prezentat piesa “Femeia din manuscris” de Lia Bugnar, spectacol in afara concursului.

Cuprinsi de bucuria spectacolului, dar si de emotiile festivitatii de premiere, fiecare a lasat la un moment dat cateva lacrimi sa curga pe fata surazatoare.

Emotie, scena, tremuraturi necontrolate, primele replici, suspans, extaz, surpriza, stangacie, aplauze, lacrimi, cortina trasa, teatru, arta, Catharsis…

Comments