Festivalul Filmului European 2008

May 6, 2008 scris de  
In categoria Evenimente

Cea de-a XII-a ediţie a Festivalului Filmului European se va desfăşura în perioada 8-30 mai 2008, în Bucureşti, Timişoara, Craiova şi Iaşi. Publicul din aceste oraşe va putea vedea filme europene în premieră pentru România.

Deschiderea festivalului va avea loc joi, 8 mai, la Sala Palatului. Seară de gală va culmina cu filmul „Cuscus cu chefal” („La graine et le mulet”, Franţa, 2007). Regia filmului este semnată de Abdellatif Kechiche, cineast distins cu numeroase premii internaţionale.

Vineri, 9 mai 2008, ora 20:00, la Cinematograful Studio din Bucureşti, va avea loc avanpremiera filmului „Podul de flori” de Thomas Ciulei.

festival-film-european_13002.jpgProgramul festivalului:

Bucureşti: 8-18 mai, Cinema Studio şi Muzeul Ţăranului Român (vor avea loc proiecţii în aer liber şi în înterior – sala Horia Bernea)

Timişoara: 21 – 23 mai, Cinema City

Craiova: 23-25 mai, cinematografele Patria şi Modern

Iaşi: 28-30 mai, Cinema City

Adrese:

Cinema Studio se află pe Bd. Gh. Magheru, nr. 29, Bucureşti

Muzeul Ţăranului Român se află pe Şos. Kiseleff, nr. 3, Bucureşti

Cinema City Timişoara se află pe strada Aristide Demetriade, Nr. 1 (Iulius Mall, Et. 1, lângă Cafe Corner)

Cinema Patria se află pe Str. Al. I. Cuza, Nr. 19, Craiova

Cinema Modern se află pe Str. Madona Dudu, Nr. 24, Craiova

Cinema City Iaşi se află pe Bd. Tudor Vladimirescu, nr. 2 (Iulius Mall, et. 3 – Food Court)

Selecţia din acest an cuprinde atât filme de ficţiune, cât şi documentare. Tema centrală este dialogul intercultural, capacitatea de interacţiune între comunităţile care alcătuiesc mozaicul etnic şi cultural european. Filmele – multe dintre ele premiate la festivaluri prestigioase – sunt propuse de ambasadele şi centrele culturale ale ţărilor europene.

Detalii pe www.festivalulfilmuluieuropean.ro.

Comments