Festivalul de teatru Catharsis

March 18, 2010 scris de  
In categoria Evenimente

Stiti voi oare de la ce vine Catharsis? Hai ca va spun eu. 😀 Conceptul de “Catharsis” era folosit de însuşi Aristotel pentru a defini efectul „purificator” al artei, în special al tragediei, rolul acesteia de a-l elibera pe om de pasiuni (josnice), prin trăirea unui sentiment de maximă tensiune. Sunt convinsă că acesta a fost lucrul pe care şi l-au propus membrii care făcut parte iniţial din această trupă de teatru.
teatru.jpg

Odată cu aniversarea a 10 ani de la înfiinţarea trupei va avea loc cea de-a V-a ediţie a Festivalului de Teatru pentru liceeni, în zilele de 20 şi 21 martie. Intrarea este liberă în ambele zile ale festivalului.
Festivalul se va desfăşura în sala de festivităţi a Colegiului Naţional “Gheorghe Şincai” din Bucureşti.

Comments