Daniel Făt şi-a relansat albumul de corinzi

December 8, 2007 scris de  
In categoria Evenimente

craciun.jpgS-a relansat de curând albumul “Corindă, corindă…” al lui Daniel Făt, cunoscut publicului ca actor şi cantautor. Cd-ul cuprinde 30 de piese laice şi creştine mai puţin cunoscute publicului larg.

Cântăreţul “a cules” colindele din locurile natale Supuru de Jos (Satu Mare) şi din Dăneşti (Maramureş), de unde se trag mama, respectiv tatăl artistului. Pe lângă colinde tradiţionale dedicate Naşterii Domnului Iisus Hristos, pot fi ascultate şi “corinzi de pastă ogrăzi”, colinde ce se interpretau în timpul petrecut de la o casa la alta.

„Ceata de colindători rămânea astfel în voce, care avea de suferit din cauza frigului, dar îşi menţineau veselia persiflând pe cei colindaţi care nu erau darnici sau diversele vicii ale gazdelor” explică artistul.

Albumul “Corinda, corinda…” se găseşte în toate Librăriile Cărtureşti şi în magazinele cu specific muzical.

Câteva dintre corinzi pot fi downloadate şi ascultate aici:

”Dimineaţa lui Crăciun”

”O minune”

”Deschide gazdă uşa”

Comments