Concurs British Council – “O zi în lumea lui Dickens”

January 15, 2012 scris de  
In categoria Evenimente

British Council lanseaza concursul de scriere creative in limba engleza, cu tema “O zi in lumea lui Dickens”, pentru elevii de liceu, in cinstea celebrarii internationale a vietii si operei lui Charles Dickens. Concursul este deschis tuturor elevilor din clasele 9-12, iar lucrarile pot fi trimise pana la data de 31 ianuarie, ora 18.00, tehnoredactate, pe formularul de inscriere disponibil pe website-ul concursului.

Participantii pot alege sa scrie despre casa lor, despre strada sau orasul in care locuiesc, despre oamenii din jurul lor, despre rutina zilnica, despre sentimente, sau pur si simplu despre o zi neobisnuita. Textul nu trebuie sa depaseasca 250 de cuvinte. Toate abordarile sunt binevenite si participantii sunt invitati sa interpreteze tema in mod personal. Lucrarile se vor trimite la adresa de e-mail dickenscompetition@britishcouncil.ro, sau prin posta la: Cristina Marinescu, British Council, Calea Dorobantilor nr. 14 010572, Bucuresti.

Castigatorii vor fi recompensati cu un i-Pod, un e-reader, un voucher pentru carti si multe alte premii. Dickens 2012 este o celebrare internationala a vietii si operei lui Charles Dickens, cu ocazia bicentenarului nasterii sale. Participarea este gratuita! Mai multe detalii despre concurs pot fi accesate aici.

Comments