Joe Jackson şi The Last Supper la B’estfest 2008

April 16, 2008 scris de  
In categoria Concert

joe-jackson.jpgArtistul britanic Joe Jackson şi trupa canadiană The Last Supper vor concerta pe 6 iulie, în a treia zi a festivalului Bestfest 2008.

Program

În prima zi de festival (vineri, 4 iulie) vor concerta Cypress Hill, Apollo 440, Alanis Morissette, Miss Platnum şi Unkle.

În a doua zi (sâmbătă, 5 iulie) vor cânta Manic Street Preachers, Nouvelle Vague, Stereophonics, Deluka şi Kaiser Chiefs.

În a treia zi a festivalului (duminică, 6 iulie) vor urca pe scenă Nelly Furtado, Sunrise Avenue, Manu Chao, Roisin Murphy (Moloko), Joe Jackson şi The Last Supper.

B’estfest Aftershock (vineri, 11 iulie) – Judas Priest, Primal Fear şi Ross The Boss (ex-Manowar)

Bilete şi abonamente la BESTFEST

Biletele de o zi sunt valabile pentru o singură zi a festivalului (4, 5, sau 6 iulie). Acestea costă 90 de lei, iar în zilele de festival, la intrare, vor costa 110 lei.

Abonamentele pentru toate cele 3 zile de B’estfest (4, 5, 6 iulie) sunt în număr limitat (5 000 de abonamente) şi vor putea fi cumpărate numai înaintea începerii festivalului, la preţul de 240 de lei.

Biletele pentru B’estfest Aftershock (11 iulie) costă 75 de lei.
Atât biletele de o zi, cât şi abonamentele pot fi achiziţionate de pe www.myticket.ro şi din reţeaua magazinelor Diverta.

Joe Jackson a primit de-a lungul carierei cinci nominalizări la premiile Grammy şi a lansat 24 de albume. Printre piesele care l-au făcut celebru se numără Is She Really Going Out With Him?, Steppin’ Out şi You Can’t Get What You Want (Till You Know What You Want).

Alături de Elvis Costello şi Graham Parker, Joe Jackson a făcut parte din trioul britanic care a adus soundul new-wave în Statele Unite ale Americii, la sfârşitul anilor ’70, într-o perioadă dominată de curentul punk.

The Last Supper este o trupă canadiană care s-a format în 1996. De-a lungul timpului a cântat în peste 600 de spectacole în toată lumea. A urcat deseori pe aceeasi scenă cu nume mari ale muzicii internaţionale, precum Iron Maiden sau Joe Cocker.

În prezent, trupa este alcătuită din Scott Herndon (bass), Frankie Biggz (baterie), Dan Shwetz (voce), Peter Walker (chitara) şi Diaa Tass (percuţie).

S-au remarcat prin piesele Awake, Carousalambra, Humanity şi Ignorance, care prezintă influenţe blues, rock şi chiar hip-hop.

Recent, The Last Supper a devenit subiectul unui reality-show intitulat Band Without Borders. Membrii formaţiei vor fi filmaţi pe perioada a 3 ani, în timp ce vor concerta în peste 100 de ţări, cu scopul de a stabili un nou record mondial pentru cel mai cuprinzător turneu. Prestaţia The Last Supper de la Bestfest 2008 va beneficia de un episod special în cadrul reality-show-ului.

Comments