B’estfest 2008

April 5, 2008 scris de  
In categoria Concert

B’estfest 2008 aduce în România nume importante ale muzicii. Manic Street Preachers, Cypress Hill, Judas Priest, Apollo 440, Nelly Furtado, Kaiser Chiefs, Roisin Murphy (Moloko), Unkle, Primal Fear şi Ross The Boss vor concerta în aer liber, la Romexpo, pe 4, 5, 6, respectiv 11 iulie 2008 B’estfest Aftershock.

Program

În prima zi de festival (vineri, 4 iulie) vor concerta Cypress Hill, Apollo 440 şi Unkle.

În a doua zi (sâmbătă, 5 iulie) vor cânta Manic Street Preachers şi Kaiser Chiefs.

În a treia zi a festivalului (duminică, 6 iulie) vor urca pe scenă Nelly Furtado şi Roisin Murphy (Moloko).

B’estfest Aftershock (vineri, 11 iulie) – Judas Priest, Primal Fear şi Ross The Boss (ex-Manowar)

Bilete şi abonamente la BESTFEST

Biletele de o zi sunt valabile pentru o singură zi a festivalului (4, 5, sau 6 iulie). Acestea costă 90 de lei, iar în zilele de festival, la intrare, vor costa 110 lei.

Abonamentele pentru toate cele 3 zile de B’estfest (4, 5, 6 iulie) sunt în număr limitat (5 000 de abonamente) şi vor putea fi cumpărate numai înaintea începerii festivalului, la preţul de 240 de lei.

Biletele pentru B’estfest Aftershock (11 iulie) costă 75 de lei.
Atât biletele de o zi, cât şi abonamentele pot fi achiziţionate de pe www.myticket.ro şi din reţeaua magazinelor Diverta.

Manic Street Preachers

manics.jpgAlintată de către fani „Manics”, trupa Manic Street Preachers este apreciată mai ales pentru versurile pline de încărcătură politică.

Printre piesele care i-au facut celebri se numără: „If You Tolerate This, Your Children Will Be Next”, „The Masses Against the Classes”, „Your Love Alone Is Not Enough”, „Empty Souls” sau „Everything Must Go”.

Cypress Hill

Considerată una dintre cele mai de succes trupe hip-hop din lume, Cypress Hill va concerta vara aceasta pentru prima dată în România. În prezent, Cypress este formată din B-Real, Sen Dog, DJ Muggs şi Eric Bobo.

Sunt cunoscuţi mai ales pentru piese ca: „Insane in the Brain”, „Dr. Greenthumb”, „How I Could Just Kill a Man” sau „Tequila Sunrise”.

Primele patru albume ale trupei – „Cypress Hill”, „Black Sunday”, „III Temples of Boom” şi „IV” – au fost premiate cu multiple discuri de aur şi platină.

Cele mai recente albume ale grupului – “Skull & Bones”, “Stoned Raiders” şi “Till Death Do Us Part” s-au făcut remarcate prin influenţe rock şi chiar jamaicane. Astfel, single-urile „Rap/Rock Superstar”, „Trouble”, „Lowrider” şi „What’s Your Number?” au atras numeroşi fani din afara zonei hip-hop.

Cypress Hill va lansa anul acesta, după trei ani de pauză, un nou album, la care lucrează împreună cu Mike Shinoda de la Linkin Park. Pe 13 februarie, trupa şi-a început turneul în Australia, la Sydney.

Judas Priest

Judas Priest înseamnă peste 30 de ani de carieră, 15 albume de studio şi 4 albume live. S-a format în 1970, în Birmingham, Anglia şi a suferit numeroase schimbări de componenţă. În prezent este alcătuită din Glenn Tipton (chitară), K.K.Downing (chitară), Ian Hill (bass), Scott Travis (tobe) şi Rob Halford (voce).

Membrii formaţiei şi-au câştigat renumele de „Metal Gods” după melodia cu acest titlu. De asemenea, printre cele mai apreciate piese Judas Priest se numără şi „Breaking the Law”.

apollo440_1.gifApollo 440

Una dintre cele mai importante nume ale muzicii electro, Apollo 440 este o trupă britanică ce s-a făcut cunoscută mai ales prin single-urile „Ain’t Talking ‘bout Dub”, „Lost in Space” sau „Stop The Rock”, precum şi datorită remix-urilor făcute pentru U2, Robbie Williams, Lenny Kravitz, Manic Street Preachers, Jean Michelle Jarre sau Offspring.

Apollo 440 a făcut muzică şi pentru soundtrack-urile unor jocuri şi filme: „FIFA 2000”, „Gran Turismo 4”, „S.W.A.T.”, „Spider Man”, „Gone in 60 Seconds”.

La apariţia sa în 1990, Apollo 440 era compus din fraţii Trevor şi Howard Gray. Ulterior, li s-au alăturat Noko şi James Garner.

Nelly Furtado

Artista de origine canadiană este apreciată pentru single-uri ca „Promiscuous”, „Maneater”, „All Good Things (Come to an End)” sau „Say It Right”.

A lansat până acum trei albume: „Whoa, Nelly!”, „Folklore” şi „Loose”. Apărut în 2006, „Loose” s-a vândut în mai mult de 4 milioane de exemplare.

„Forca”, piesă de pe cel de-al doilea album semnat Nelly Furtado („Folklore”), a devenit chiar imn oficial al Campionatului European de Fotbal din 2004.

Unkle

Trupă britanică înfiinţată în 1994 de către James Lavelle şi Tim Goldsworthy, Unkle a concertat pentru prima dată în România anul trecut, pe 31 august, la Delta Music Fest.

Kaiser Chiefs

Kaiser Chiefs s-a înfiinţat în Leeds, Marea Britanie, în 2003. Au la activ două albume, inpirate din sound-ul new-wave şi punk-rock al anilor ‘70. Cele mai de succes piese sunt: „Oh My God”, „Everyday I Love You Less and Less”, „Everything Is Average Nowadays”, „The Angry Mob” şi „Love’s Not a Competition (But I’m Winning)”.

Roisin Murphy (Moloko)

Este una dintre cele mai nonconformiste artiste ale Irlandei. Roisin Murphy repreyinta cu succes scena dance underground şi recurge şi la influenţe trip-hop, funk sau electro. Piese de succes: „Things To Make and Do”, „If We’re In Love”, „Sow into You”, „Let Me Know” (colaborare cu Groove Armada) şi „Ruby Blue” (a fost inclusă pe coloana sonoră a serialului „Grey’s Anatomy”).

Primal Fear

Trupă heavy power metal înfiinţată în Germania, în 1997. Este formată din Ralf Scheepers (voce), Mat Sinner (bass şi voce), Randy Black (tobe), Magnus Karlsson şi Henny Wolter (chitară). Scheepers a pus bazele Primal Fear după ce a pierdut şansa de a fi angajat ca înlocuitor al lui Rob Halford în cadrul formaţiei Judas Priest.

Ross The Boss

Celebrul chitarist a fondat Manowar (1980), alături de Joey DeMaio. Timp de opt ani, Ross The Boss a lansat 6 albume de studio alături de Manowar. În 2005 a urcat pe scena Earthshaker Festival pentru un concert alături de foştii săi colegi din Manowar.

Comments