B-EST International Film Festival 2008

March 27, 2008 scris de  
In categoria Evenimente

film.jpg

Cea de a patra ediţie a Festivalul Internaţional de Film B-EST va avea loc la Bucureşti, în perioada 14-20 aprilie 2008. Filmele vor fi proiectate la Cinema Scala şi Eforie.

În cadrul B-EST IFF 2008 vor rula cele mai recente producţii internaţionale de film, premiate la importante festivaluri de gen. De asemenea, publicul bucureştean va avea ocazia să vadă filme de autor care nu vor fi difuzate pe ecrane.

Programul complet al festivalului va fi anunţat la finalul lunii. Printre producţiile care vor rula se află:

– Lust Caution / Se Jie (SUA, / China / Taiwan / Hong Kong, 2007), regia Ang Lee. Filmul este câştigătorul marelui premiu Leul de Aur, la Festivalul de la Veneţia 2007 şi câştigător al premiului pentru cea mai bună imagine, la acelaşi festival. În palmares se mai numără încă 12 premii şi 23 de nominalizări.

– In the Valley of Elah (SUA, 2007), regia Paul Haggis. A fost nominalizat la Premiile Oscar din 2008 pentru cel mai bun actor în rol principal (Tommy Lee Jones) şi selecţionată în competiţia oficială a Festivalului de la Veneţia, din 2007.

Detalii pe www.b-est.ro.

Comments