A inceput Cupa Liceelor la Street Dance 2012

February 20, 2012 scris de  
In categoria Evenimente

Etapa I de calificari – sambata 18 februarie

Dans, muzica si super atmosfera ! Asa au fost primiti in Club Jukebox din capitala, liceeni din tot Bucurestiul ce au venit sa-si vada colegii dansand pe scena pentru a castiga un loc in Marea Finala Nationala a Cupei Liceelor la Street Dance. 16 trupe reprezentand tot atatea licee au urcat pe scena pentru a dansa in proba ”Show tematic propriu”, prima din cele trei probe ale concursului.

Connect-R si trupa sa de dans au incins spiritele si au schimbat atmosfera intr-un concert incendiar care a deschis evenimentul ce se va derula timp de o luna. Cei de la UNIC Production au revenit si anul acesta interpretand in premiera noul imn oficial al Cupei Liceelor la Street Dance.

Provocarea lansata anul acesta participantilor a debutat cu proba de show tematic propriu, in cadrul careia trupele participante au prezentat o coregrafie originala, pe o tema aleasa de ei. Sarcina juriului a fost aceea de a alege cel mai bun show din competitie, punctand originalitatea, tehnica, atitudinea, sincronizarea si nu in ultimul rand tematica show-urilor. Notele obtinute la aceasta etapa de calificare ii aduc pe participanti mai aproape de visul de a deveni Campionii Romaniei la Street Dance. Participantii mai au inca doua probe de trecut, respectiv proba de colaj impus si cea de imita un artist. Dupa prima etapa, favoriti sunt :

Liceul Teoretic Alexandru Ioan Cuza – Bones (locul 3 cu 219 puncte)
Colegiul National Grigore Moisil – Eight Hours (locul 2 cu 224 puncte)
Colegiul National Bilingv “George Cosbuc” – Duboy Crew (locul 1 cu 229 puncte).

Punctajele obtinute de toate cele 14 trupe concurente sunt disponibile aici.

Spectacolul facut de trupele participante a fost completat si de alti impatimiti ai dansului, care au participat la cele doua battle-uri de Breakdance si Hip Hop 1 vs 1, facand senzatie cu cele mai noi scheme. Castigatorii au fost B-boy Dani de la DLT Crew la sectia de bboying si Capran Razvan aka „Duracell” membru al trupei UST Freestylers, invingator la sectiunea de Hip Hop.

Urmatoarele evenimente din calendarul Cupa Liceelor la Street Dance :

• 25 februarie – etapa a II-a de calificare, dedicata echipelor din Bucuresti – Club Jukebox, Bucuresti, ora 13.00

• 25 februarie – etapa de calificare “Alte judete” dedicata echipelor din nordul tarii si etapa locala Bistrita – Sala Polivalenta, ora 17.00

• 02 martie – etapa locala Galati – Casa de Cultura a Sindicatelor

• 03 martie – etapa locala Constanta – Casa de Cultura a Sindicatelor, ora 15.00

• 03 martie – finala pe Bucuresti – Club Jukebox, Bucuresti, ora 13.00

• 10 martie – etapa de calificare “Alte judete” si MAREA FINALA NATIONALA – Club Jukebox, Bucuresti, ora 12.00

Comments