117 ani – Colegiul National “Gheorghe Sincai”

February 26, 2009 scris de  
In categoria Evenimente

Se apropie 28 februarie. Gandu-mi fuge la cateva versuri din melodia “18 ani” a lui Vama Veche: “Asta-i poza noastra, 28 februaurie, la metrou la gara ne iubiiiiimm!”. Este an bisect. Sunt nascuta in an bisect: 1992. Pe atunci liceul Gheorghe Sincai aniversa 100 de ani de la infiintare. Iata ca sambata, 28 februarie se implinesc 117 ani de cand adolescentii primesc sub peretii ocrotitori educatie si cultura, prietenie, dar si lectii de viata.

adolescentiPrilej de bucurie pentru multi dintre elevi, pentru ca suntem eliberati de toate orele zilei de vineri, de ziua liceului liceenii sincaisti se implica in numeroasele ateliere organizate de profesori in cadrul carora isi dovedesc ei istetimea si originalitatea, profesorii prieceperea si experienta. Dupa acestea va urma o festivitate in cadrul careia vom fi incantati de vocile curajoase care vor canta sau de elevii din trupa de teatru Catharsis care ne vor surprinde ca de fiecare data, dar mai ales de faptul ca din nou vom constientiza ca sala de festivitati este cam mica pentru cat de multi dorim sa fim prezenti in ea. In continuare v-am pregatit cateva pareri stranse chiar de la elevi despre Colegiul National “Gheorghe Sincai”.

“Trecand peste faptul ca Sincai`ul se vrea un liceu dur si ca elevii care-si petrec minim 5-6 ore pe zi in el adora sa se vaite pe tema asta, in final e chiar ok. Inceputul e mai greu (ca intotdeauna), respectiv anul de bobocime, dar apoi te obisnuiesti. Ai cu cine sa socializezi si asta e bine, iar profesorii sunt de treaba. Desi in prima instanta ma intrebam ce caut eu in peisaj, acum pot spune ca imi place sa ma aflu aici. The end.”
[ Laura, 10 B, filologie ]

“In legatura cu ziua liceului, mi se pare ca nu e foarte bine organizat, adica se fac majoritatea lucrurilor pe ultima suta de metri. In rest, chiar imi place ideea de a sarbatori ziua liceului prin ateliere, pentru ca cel putin pentru o zi, fiecare invata doar ce ii place. Si viata de licean in Sincai … Fiind a 11 – a iti dai seama ca deja sunt obisnuita cu liceul, si ca in orice liceu te si distrezi. E adevarat ca fiind un liceu foarte bun, se pune accentul pe invatat, dar crede-ma ca te distrezi la maxim, daca stii cum sa faci asta. Sincer, eu una chiar nu pot sa ma plang de anii mei de liceu care slava Domnului inca nu s-au terminat, au fost si inca sunt “anii in care dormi putin, dar iubesti si razi din plin”.
[ Corina, 11 G, matematica-informatica]

Comments