117 ani – Colegiul National “Gheorghe Sincai”

February 26, 2009 scris de  
In categoria Evenimente

Se apropie 28 februarie. Gandu-mi fuge la cateva versuri din melodia “18 ani” a lui Vama Veche: “Asta-i poza noastra, 28 februaurie, la metrou la gara ne iubiiiiimm!”. Este an bisect. Sunt nascuta in an bisect: 1992. Pe atunci liceul Gheorghe Sincai aniversa 100 de ani de la infiintare. Iata ca sambata, 28 februarie se implinesc 117 ani de cand adolescentii primesc sub peretii ocrotitori educatie si cultura, prietenie, dar si lectii de viata.

adolescentiPrilej de bucurie pentru multi dintre elevi, pentru ca suntem eliberati de toate orele zilei de vineri, de ziua liceului liceenii sincaisti se implica in numeroasele ateliere organizate de profesori in cadrul carora isi dovedesc ei istetimea si originalitatea, profesorii prieceperea si experienta. Dupa acestea va urma o festivitate in cadrul careia vom fi incantati de vocile curajoase care vor canta sau de elevii din trupa de teatru Catharsis care ne vor surprinde ca de fiecare data, dar mai ales de faptul ca din nou vom constientiza ca sala de festivitati este cam mica pentru cat de multi dorim sa fim prezenti in ea. In continuare v-am pregatit cateva pareri stranse chiar de la elevi despre Colegiul National “Gheorghe Sincai”.

“Trecand peste faptul ca Sincai`ul se vrea un liceu dur si ca elevii care-si petrec minim 5-6 ore pe zi in el adora sa se vaite pe tema asta, in final e chiar ok. Inceputul e mai greu (ca intotdeauna), respectiv anul de bobocime, dar apoi te obisnuiesti. Ai cu cine sa socializezi si asta e bine, iar profesorii sunt de treaba. Desi in prima instanta ma intrebam ce caut eu in peisaj, acum pot spune ca imi place sa ma aflu aici. The end.”
[ Laura, 10 B, filologie ]

“In legatura cu ziua liceului, mi se pare ca nu e foarte bine organizat, adica se fac majoritatea lucrurilor pe ultima suta de metri. In rest, chiar imi place ideea de a sarbatori ziua liceului prin ateliere, pentru ca cel putin pentru o zi, fiecare invata doar ce ii place. Si viata de licean in Sincai … Fiind a 11 – a iti dai seama ca deja sunt obisnuita cu liceul, si ca in orice liceu te si distrezi. E adevarat ca fiind un liceu foarte bun, se pune accentul pe invatat, dar crede-ma ca te distrezi la maxim, daca stii cum sa faci asta. Sincer, eu una chiar nu pot sa ma plang de anii mei de liceu care slava Domnului inca nu s-au terminat, au fost si inca sunt “anii in care dormi putin, dar iubesti si razi din plin”.
[ Corina, 11 G, matematica-informatica]

Comments

 • Aveam impresia ca e an bisect, dar nu este. ­čśÇ

 • Nume

  Hai mai lasati-ma cu liceu vostru. Invat in el, e groaznic. Ce il tot slaviti aici? Mare zi. Mare liceu :-j. Mare si tu…adica imi dau seama ca liceul asta e viata ta…de scrii pupincurisme din astea pe aici.

 • Edy

  @ Elena – Politica site-ului este sa promovam oamenii inteligenti. Iar un om inteligent isi argumenteaza opinia.

  Articolul despre ziua liceului vostru a fost cerut de mine, editorul acestei reviste. Nu e nici o slavire..nici nimic.. este pur si simplu o stire.

  Astept, plin de interes, argumentarea ta.

  Cu stima,

  Edy

 • popi

  elena si corina au dreptate despre pacaleala imaginii liceului
  profesorii vor plati masa directorilor si a lui Balici ,care vor merge la Restaurantul Viilor la orele 18,oo..uitand de vechii liceeni,care sunt serviti cu jena in cancelarie cu ceva,in schimb toti dar toti neprofesorii liceului-femei de servici si mecanici-vor rade gustarile din cancelarie pe furis
  corect se scrie an bisectil
  ziua liceului nu aduce nimic,dar nimic liceenilor,nici macar diplome de onoare,decat o scena fara microfon pentru cor-condus candva de miniona blonda amanta a directorului-pentru vocile folkiste groaznice (le-am auzit miercuri la adunatura numita FOLK FARA VARSTA) si pentru pensionara cu cumul Balici ,care v-a prezenta miaunat fiecare moment ,multumind conducerii liceului cate face..
  poate va veni si primaruuuuu de 4XXXXL…ce bine a fost la ziua bisexta

 • @ popi – Sincer, regret sa te dezamagesc, dar in DEX nu exista cuvantul “bisectil”. In schimb exista “bisextil” si are ca unic sinonim cuvantul “bisect”. Deci am scris corect.
  In ceea ce o priveste pe doamna Balici, nu cred ca ai dreptul sa o tutuiesti, iar in alta ordine de idei este o femeie exceptionala. Pacat ca nu vezi asta.

  Cu drag,
  Ana. ­čÖé

 • popi

  suntem cenzurati ..atentie…Stefan Gheorghiu e cu Eduard…Bravo cenzura ! Bravo
  urmas al lui SG !

 • Edy

  @ popi – Nu stiu de cand iti permiti tu sa vorbesti despre mine, fara nici macar sa ma cunosti. Intai invata sa-mi scrii numele corect, apoi mai stam de vorba.
  Nu e cenzura, e doar dreptul adminului de a-si sorta mesajele.. Iar cele nerelevante, bien sur ca sunt sterse.